PoVyK o homosexualitě 3.11.2014

Pokud čekáte spíše výstižnou reportáž z přednášky, následující vám umožní efektivně ponořit se do věcných vod tématu a pochopit o co vlastně šlo. A pokud se vám nechce číst dále než sem, tak bych to shrnul, že šlo vlastně o jakousi syntézu tezí a antitezí názorů na 4%. Ti z vás, kteří trochu tápou, co to znamená, tak se mohou na dalším PoVyKu zeptat třeba nějakého učitele matematiky.

Následující řádky jsou psány ve stínu faktu, že stejné dokonalosti jako článek za hypertextem dosáhnout nemohou, a tak se schovávají za rádoby vtipné pojetí, které snad čtenář dokáže číst s nadhledem.

Zmáčkl jsem spoušť a místnost na moment podlehla oslepujícímu záblesku. Podíval jsem se, a to, že se mi podařilo vůbec něco vyfotit, ve mě vyvolalo pocit hrdosti. Objevilo se několik dalších záblesků fotografa z druhé strany, aby se pokusily na moment odpoutat pozornost od přednášky. Ovšem neúspěšně, jelikož Mgr. Marek Macák si dokázal udržet veškerou pozornost více jak 30 lidí. A to jen za pomoci svých slov na téma homosexualita, projektoru a svým stoickým odhodláním nesníst všechny sušenky, které před ním ležely na stole, a které jsem mu já tiše záviděl. Z jeho strany zřejmě názorná ukázka, která měla dokázat, že mladý muž ve svých 30 letech opravdu může žít bez ženy a výsledku jejích pečících dovedností. O čemž jsem ale jako někdo, kdo už jako malý záviděl José Armandovi jeho Esmeraldu, dosti pochyboval.

“Co se 4%?” byla jedna z prvních řečnických otázek člena baptistického sboru, který by svou upravenou vizáží zahanbil procenta minimálně první dvě. Aby následně navázal slovy: “Homosexuálně cítící lidé by neměli být zrazováni od společenství v Kristu nebo pouze tolerováni.” Protože jak se zároveň ptá, “Kdo z nás chce být (pouze) tolerován?” Na což všichni mládenci se starším bratrem začali souhlasně pokyvovat hlavami.

Během dalších chvil došlo i na téma přátelství a jeho přínos například i pro manželství, kde na sebe dva koukají navzájem, vyjma Aničky s Jirkou, kteří koukají stejným směrem jako správní parťáci, zatímco já stále smutně koukal na vytoužené sušenky. Přednáška pokračovala stále relativně rychlým tempem, protože zajímavých informací a názorů bylo spousty a času na čtvrtý nebo pátý pohled málo. První tři pohledy se tvářili, že 2 a půl hodiny je až až, ale příště si asi budu muset vzít brýle. Někdy v ten moment má paměť začala kapitulovat před nekončícím přívalem dat, které jsem si jako reportér amatér neměl kam poznamenávat. Což mě, jak si chytrý (nebo i Chytrá) a pozorný čtenář všimne, odsoudilo k ne zcela objektivní reportáži.

Bohužel nakonec došel čaj, což někteří tušili už předem a šli hasit žízeň pod lípu, a tak se muselo končit. Rozdaly se za odměnu k potlesku i oříšky, které díky vysokému obsahu vitamínu B, pomáhají dobré paměti, což studenti, a to i doktorandští, přivítají, a šli jsme se pomalu rozloučit.

Na závěr jen dodám, pokud vás Mgr. Macák nepřesvědčil, že toto téma není černobílé jako dalmatin, ale je komplikovanější než se na první pohled babiček odříkávajících růženec může zdát, tak během studování materiálů k magistrově loňské přednášce, nezapomeňte “Kdo je bez viny, nechť první hodí kamenem.”

(autor: Zdeněk Matura)